Örökre megpihent a mindig jókedvű Ferenc pápa

2025.04.21

Ferenc pápa február 14-én került be a Gemelli-klinikára, ahol kétoldali tüdőgyulladás, majd légzési elégtelenséget is megállapítottak nála. Állapota hullámzó volt, nehezebb, könnyebb és kritikus napok is követték egymást. Egy volt csak állandó: Ferenc pápa jó kedélye és mosolya. Sergio Alfieri, az egyik kezelőorvosa egy korábbi sajtótájékoztatón elmesélt egy aranyos részletet: „A minap azt mondtam neki: „Jó reggelt, Szentatya!” Ő pedig azt válaszolta: „Jó reggelt, Szentfiú!”. Orvosi arról is beszéltek, hogy a Szentatya végig tisztában volt állapota súlyosságával, a légzési nehézségek miatt kelletlen és fájdalmas napjai voltak, ám soha egy pillanatig sem adta fel, mindig azt közvetítette, hogy jókedvünket megtartva, a lehetőségeinkhez mérten dolgozzunk, hozzuk ki az adott napból a legtöbbet.

Ferenc pápa utolsó időszaka is olyan volt, mint az egész élete, egész papi életpályája: személyisége a reményt, a bizakodást és a jókedvet sugározta. Elment, s hiánya hatalmas veszteség nemcsak a katolikus hívők, hanem az egész világ számára. Ferenc pápa sokaknak példakép volt, számos fiatal általa, a nyíltsága és nyitottsága miatt talált vissza ismét a valláshoz.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Pedig nem volt könnyű élete Jorge Mario Bergoglionak, akit végül Ferenc pápaként ismert meg a világ és a katolikus egyház 266. pápája volt. 1936. december 17-én született Buenos Airesben, Argentínában. Egy súlyos betegségből – eltávolították tüdőjének egy részét – való felépülése után, 1958-ban csatlakozott a jezsuita rendhez. 1969-ben szentelték katolikus pappá; 1973 és 1979 között Argentína jezsuita tartományfőnöke volt. 1998-ban Buenos Aires érsekévé nevezték ki, majd 2001-ben II. János Pál pápa idején lett bíboros. Az argentin egyház élén állt a 2001 decemberi argentin zavargások idején; Néstor Kirchner és Cristina Fernández de Kirchner kormányai politikai ellenfélként tekintettek rá. 

XVI. Benedek pápa 2013. február 28-i lemondását követően a konklávé március 13-án Bergogliót választotta utódjául, aki a Ferenc nevet választotta, Assisi Szent Ferencre való hivatkozással. Közéleti szerepvállalása során alázatáról, Isten irgalmának hangsúlyozásáról, a pápai hivatal nemzetközi láthatóságának növeléséről, a szegények iránti elkötelezettségéről és a vallásközi párbeszéd támogatásáról vált ismertté. Elődeinél kevésbé formális megközelítést alkalmazott a pápai tisztségben, például a pápai lakosztály helyett a Domus Sanctae Marthae vendégházban élt.

Ferenc pápa teljes jogú tagokká tette a nőket a Római Kúria dikasztériumaiban. Úgy vélte, hogy a katolikus egyháznak nagyobb együttérzéssel kell viszonyulnia az LMBT-közösség tagjaihoz, és kijelentette, hogy bár az azonos nemű párok megáldása liturgikus kontextusban nem engedélyezett, egyéneket áldásban részesíteni lehet. A pápa bírálta a féktelen kapitalizmust, a fogyasztói szemléletet és a túlzott iparosodást; a klímaváltozás elleni fellépést pápasága egyik fő célkitűzésévé tette. A halálbüntetést elítélte, és kijelentette, hogy az egyház elkötelezett annak eltörlése mellett. A nemzetközi diplomáciában Ferenc pápa bírálta a jobboldali populizmus térnyerését, felszólított a homoszexualitás dekriminalizálására, közvetített az Egyesült Államok és Kuba teljes körű diplomáciai kapcsolatainak helyreállításában, megállapodást kötött Kínával a püspöki kinevezések ügyében, és támogatta a menekültek ügyét. A nyugati világot a bevándorlási szintek jelentős növelésére szólította fel.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

2022-ben bocsánatot kért az egyház szerepéért a kanadai őslakos népek kulturális népirtásában. 2023. október 4-én elindította a Szinodalitásról szóló szinódust, amelyet pápasága csúcspontjaként és a katolikus egyház második vatikáni zsinat óta legjelentősebb eseményeként tartanak számon. A Time magazin 2013 végén az év emberének választotta.

2014. november 25-én Ferenc pápa az Európai Unió parlamentjében, a 28 tagállam több mint 500 millió állampolgárához szólhatott.

2016. május 6-án a legjelentősebb európai kitüntetésnek számító Károly-díjat vehette át az aacheni polgármestertől.

2022. Ukrajna orosz invázióját és az orosz-ukrán háború eszkalációját követően februárban Ferenc pápa felkereste az orosz szentszéki nagykövetséget Rómában. Március elején Ferenc pápa két magas rangban lévő bíborost is küldött Ukrajnába (Konrad Krajewski és Michael Czerny bíborosokat). Ezek a kezdeményezések rendkívül szokatlannak számítottak a vatikáni diplomáciában. Ferenc pápa felajánlotta Oroszországot és Ukrajnát a Szűzanyának 2022. március 25-én.

Ferenc pápa vezette XVI. Benedek temetési szertartását és mondott homíliát 2023. január 5-én. A gyászmisét azonban a hagyományoknak megfelelően a Bíborosi Kollégium dékánja, Giovanni Battista Re bíboros celebrálta.

2023 decemberében a Fiducia supplicans (wd) (“Könyörgő bizalom”) című dokumentumában jóváhagyta az azonos nemű személyekből álló párok megáldását. A megáldás mellett a házasságról szóló katolikus tanítás a régi maradt.

2024 novemberében a Vatikán nyilvánosságra hozta a már rossz egészségi állapotú pápa rendelkezéseit a temetésével kapcsolatban. Ezek több szempontból is eltérnek a kialakult hagyománytól. Egyrészt XIII. Leó pápa 1903-as temetése óta először a Vatikánon kívül, a Santa Maria Maggiore-bazilikában kíván nyugodni, ahova külföldi útjai előtt imádkozni járt. A temetés szertartásán is egyszerűsítenek. A pápa a hosszú ideje fennálló hagyománytól (három egymásba nyíló, ciprusból, ólomból és tölgyfából készült koporsó) eltérően egy egyszerű, cinkkel bélelt fakoporsó mellett döntött. Azt is kérte, hogy a temetés előtti folyamatok ne a régi szokás szerint történjenek, hanem nyitott koporsóban ravatalozzák fel. – olvasható a wikipedia.org oldalán sok egyéb érdekes információ mellett, amelyek Ferenc pápa munkásságát, életét jellemezték. S valóban, rengeteg mindenről lehetne még beszélni, hogy mit is jelentett – úgymond – szakmailag a katolikus egyháznak. 

Ám valahogy most, amikor már csak szeretettel emlékezhetünk rá, fontosabbnak tűnnek azok a pillanatok, azok az események, amikor érezhettünk, hogy egy mindig jókedvű, reális és elfogadó pápája van a világnak. Egy olyan egyházfő, aki szerény életet élt, nem szerette a hivalkodást. Mondhatjuk, hogy egy volt a közülünk, aki papi karrierje csúcsára érve is tudta, honnan hová jutott. 

2023-ban, Magyarországon tett látogatása hatalmas esemény volt az ország életében. Sokan, sokat készültek a fogadására, Ferenc pápa pedig egész ittléte alatta azt a derűt és remény sugározta, amely egész pápaságára jellemző volt.

A hívekkel, a paptestvérekkel, az elesettekkel is egyformán nyíltan kommunikált. „Atyához” illően, dicsért, ha kellett dorgált, de mindig is a szeretetet és az életet helyezte előtérbe. Ezért is ítélte el a művi terhesség megszakítást, miközben az saját nemükhöz vonzódókkal kapcsolatban nagyobb megértést kért, úgy, hogy a házasság klasszikus értékei megóvására hívta fel a figyelmet. A menekültek sorsát is a szívén viselte, miközben a terrorizmus minden fajtáját elítélte.

A világban dúló háborúkkal és az ezekhez kapcsolódó fegyvergyártással és fegyverkereskedelemmel kapcsolatban is felemelte szavát, többször is a harcok beszüntetésére és az értelmet vérontás befejezésére szólította fel a háborúban álló feleket. 

Ferenc pápa egészsége megromlása mellett is megőrizte az egész lényéből fakadó derűt, a bizakodás és azt a jókedvet, amely igazából minden keresztény ember igazi feladata lenne. Betegségét méltósággal és erővel viselte, mindvégig dolgozott, amely a híveiért érzett felelősségvállalásának komolyságát mutatta. 

Ferenc pápa mosolya, lényegre törő, mellébeszéléseket mellőző kommunikációja, beszédei, látogatásai örök életre szóló élményt jelentenek minden hívőnek. S nem csak a hívőknek, mert ő volt az a pápa, aki tényleg mindenkihez szólt. Örök emberi értékeket, közvetített, a szeretet, a béke és az elfogadás mentén élte életét, vezette egyházát. 

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Április 20-án, húsvét vasárnap a Szent Péter téren még megjelent a hívek előtt, s az Urbi et Orbi áldást is átadta a világnak.

Ez a földi út most sajnos véget ért, április 21-én, húsvét hétfőn, kora reggel. Tegnap még megáldotta a világot, utoljára mosolygott és integetett, ahogy tette egész lelkipásztori hivatása során. Ferenc pápa ma örökre megpihent, s végakarata szerint a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik majd végső nyugalomra. A világ ismét elvesztett egy karizmatikus, nagy tudású és mindig jókedvű vezetőt, akire felnézhettünk. 

Köszönettel tartozunk neki, imáinkba pedig továbbra is foglaljuk bele a nevét. Továbbá azt a kérésünket is, hogy utódjának olyan pápát válasszanak az ezzel megbízottak, aki elődjei emlékéhez méltó módon vezeti majd a katolikus egyházat. 

Fotó: MTI/Kovács Tamás
Köszönünk minden Ferenc pápa, hiányozni fog a mosolya, a derűje!
Hiányozni fog a mindig jókedvű pápa! 
Adj Uram örök nyugodalmat neki és az örök világosság fényeskedjen neki! 

The post Örökre megpihent a mindig jókedvű Ferenc pápa appeared first on Győr Plusz.

az eredeti hír itt elérhető